جراحی صرع

مراحل جراحی صرع و بعد از آن

جراحی صرع معمولا با بیهوشی کامل همراه است. یعنی بیمار کاملا بیهوش می شود تا با یک دریچه کوچک در جمجمه اش، امکان دسترسی به مغز فراهم آید. در موارد نادر، جراح بیمار را در میانه عمل بیدار می کند تا تیم پزشکی برای تعیین محل کنترل زبان و حرکات در مغز بتواند از این بیداری یا به هوش بودن استفاده کند. پس از جراحی، پنجره ای که به مغز باز شده است، بسته می شود. قسمت برداشته شده جمجمه در جای خودش قرار می گیرد تا جوش بخورد. بیشتر این گونه جراحی های صرع، حداقل چهار ساعت طول می کشند.

مراحل جراحی صرع و بعد از آن

برای جلوگیری از عفونت، بهتر است موها در قسمت هایی که ججمه برداشته می شوند، کوتاه شوند. اغلب تیم مغز و اعصاب به گونه ای سر را می تواشند که پس از عمل بتوان با موهای مناطق دیگر آن را پوشاند. بعضی افراد ترجیح می دهند همه سر را بتراشند. همچنین اگر بیمار نوزاد باشد تراشیدن سر انجام نمی گیرد.

یک لوله انعطاف پذیر کوچک وارد رگ می شود (دسترسی وریدی) و ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن آن از این طریق مشاهده و کنترل می شود. یک تست EEG همچنین می تواند امواج مغزی را مانیتور کند تا در تعیین منشا تشنج ها کمک کند.

جراحی صرع معمولا با بیهوشی کامل همراه است. یعنی بیمار کاملا بیهوش می شود تا با یک دریچه کوچک در جمجمه اش، امکان دسترسی به مغز فراهم آید. در موارد نادر، جراح بیمار را در میانه عمل بیدار می کند تا تیم پزشکی برای تعیین محل کنترل زبان و حرکات در مغز بتواند از این بیداری یا به هوش بودن استفاده کند.

پس از جراحی، پنجره ای که به مغز باز شده است، بسته می شود. قسمت برداشته شده جمجمه در جای خودش قرار می گیرد تا جوش بخورد. بیشتر این گونه جراحی های صرع، حداقل چهار ساعت طول می کشند.

پس از جراحی

بیمار به یک اتاق ریکاوری مخصوص برده می شود تا تحت مراقبت های ویژه به هوش بیاید. ممکن است بیمار شب اول را نیز در بخش مراقبت های ویژه بگذراند. مدت زمان بستری شدن در بیمارستان در حدود سه تا چهار روز است.

وقتی بیمار بیدار می شود، در سر خود احساس ورم و درد دارد. بیشتر افراد حداقل برای چند روز اول به مواد مخدر نیاز دارند تا از شدت درد کاسته شود. کمپرس آب یخ روی سر نیز می تواند کمک کننده باشد. بیشتر این دردها و ورم ها در طول چند هفته از بین می روند.

بیمار یک تا سه ماه پس از عمل قادر به برگشتن به مدرسه یا محل کار نیست. بهتر است چند هفته اول به استراحت کامل بپردازد و کم کم شروع به انجام فعالیت های روزمره خود کند.

حتی اگر جراحی بدون عوارضی مانند آسیب مغزی، فلج یا از دست رفتن توانایی حرف زدن انجام شود، باز هم بیمار به تمرینات توانبخشی نیاز دارد.

نتایج

بعضی از تشنج ها با دارو رفع می شوند، اما بهترین راه بهبود در این موارد عمل جراحی است که البته بستگی زیادی به دلایل بروز این تشنج ها دارد. برای مثال در ۹۰ درصد افرادی که تشنج لب گیجگاهی را تجربه می کنند، تشنج با عمل جراحی به طرز قابل توجهی کاهش می یابد یا توقف پیدا می کند.

لازم است که پس از جراحی نیز داروی ضد تشنج مصرف شود تا احتمال توقف بروز تشنج ها بیشتر شود. احتمالا پزشکان برای قطع کردن این داروها یک یا دو سال پس از جراحی با بیمار صحبت کنند.

ایران جراح

منبع :

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/epilepsy-surgery/basics/definition/prc-20014204

ایران جراح

دیدگاه خود را بیان کنید :