انحراف تیغه بینی

مراحل انجام جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی

اگرچه در اکثر موارد، نتایج حاصل از سپتوپلاستی پایدار هستند، ممکن است غضروف و بافت بینی به تدریج جابجا شوند یا تغییر شکل دهند. بافت های بینی معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی، مقاوم و پایدار هستند. در هر صورت، تا یک سال پس از جراحی، تغییراتی میتواند رخ دهد.

مراحل انجام جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی

سپتوپلاستی نیاز به بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی دارد که بستگی به شما و صلاحدید جراح و پیچیدگی جراحی دارد.

  • بی حسی موضعی: این نوع بی حسی، محدود به بینی می باشد. جراح گوش و حلق و بینی داروی بی حسی درد را به بافت بینی شما تزریق می کند. همچنین اگر داروی مسکن نیاز داشته باشید، این دارو را از طریق کاتتر درون وریدی (از طریق خط وریدی) دریافت خواهید نمود. این دارو شما را گیج می کند اما بطور کامل بیهوش نمی کند.
  • بیهوشی عمومی: در بیهوشی عمومی، شما ماده ی بیهوشی را استنشاق می کنید یا آن را از طریق تزریق وریدی دریافت می کنید. این نوع بیهوشی، کل بدن شما تحت تاثیر قرار می دهد و عدم هوشیاری موقتی القا می کند.

قبل از انجام عمل، با جراح  خود در مورد بهترین روش بیهوشی یا بی حسی مناسب وضعیت خود بحث کنید.

حین عمل جراحی، برش ایجاد شده بوسیله بخیه های جذبی، بسته می شود. ممکن است نوارهای سیلیکونی نرم داخل هریک از سوراخ های بینی شما قرار داده شوند تا تیغه بینی را محافظت نمایند. برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل، ممکن است پزشک ماده ای باند مانند را داخل بینی شما قرار دهد.

بعد از جراحی، شما به اتاق ریکاوری، جایی که کادر درمانی شما را از نظر بروز عوارض جانبی تحت نظر دارند، منتقل می شوید. این نوع عمل جراحی معمولاً بصورت سرپایی انجام می شود، بنابراین همان روز عمل، شما می توانید از بیمارستان مرخص شوید.

بعد از عمل جراحی سپتوپلاستی

جهت کاهش شانس خونریزی بیشتر و تورم پس از عمل، پزشک از شما می خواهد تا اقدامات احتیاطی زیر را به مدت چندین هفته پس از جراحی انجام دهید. بسته به پیچیدگی و گستردگی عمل جراحی شما، ممکن است نیازی به انجام تمام موارد ذکر شده نباشد:

  • از انجام فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و آهسته دویدن جلوگیری کنید. این کار سبب کاهش شانس افزایش فشار خون می شود. افزایش فشار خون یکی از دلایل خونریزی بینی می باشد.
  • از فین کردن و تخلیه بینی خودداری کنید.
  • هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.
  • لباس هایی بپوشید که از جلو بسته می شوند. هرگز لباس هایی مانند تی شرت یا پلیور که از سر عبور می کنند، نپوشید.

نتایج

  • اگرچه در اکثر موارد، نتایج حاصل از سپتوپلاستی پایدار هستند، ممکن است غضروف و بافت بینی به تدریج جابجا شوند یا تغییر شکل دهند. بافت های بینی معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی، مقاوم و پایدار هستند. در هر صورت، تا یک سال پس از جراحی، تغییراتی میتواند رخ دهد.
  • اکثر بیماران، پس از سپتوپلاستی، بهبودی در علائم قبلی خود از جمله مشکل تنفسی ناشی از تیغه بینی منحرف، احساس می کنند. میزان بهبودی که از سپتوپلاستی انتظار می رود، متفاوت است.
  • بعضی از بیماران، حتی پس از جراحی، علائم قبلی را دارند و اقدام به تجدید نظر در سپتوپلاستی، برای بهبودی بینی و تیغه بینی، می نمایند.

دکتر سید علی بصّام

ایران جراح

منبع :

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/septoplasty/home/ovc-20205412

ایران جراح

جراحی بینی , جراحی گوش و حلق و بینی ,

دیدگاه خود را بیان کنید :