سرطان کبد چیست؟

سرطان کبد چیست؟

سرطان کبد چیست؟
کبد یکی از مهم ترین اعضای بدن است که بیش از ۵۰۰عملکرد را در بدن به عهده دارد. متابولیسم پروتئین ها ،چربی ها ،کربوهیدرات ها و هورمون ها، همچنین سم زدایی از بدن بعضی از کارهای این عضو مهم و حیاتی است.
رشد غیر طبیعی و کنترل نشده سلول های کبد می تواند منجر به سرطان کبد شود. طبیعی است که با توجه به نقش متنوع و پیچیده کبد در بدن آسیب به این عضو موجب اختلالات جدی در بدن می شود.
بسیاری از انواع سرطان هایی که کبد به آن ها مبتلا می شود منشاء خارج از کبد دارند و از جاهای دیگر به آن سرایت میکند.به این نوع سرطان ها متاستاتیک می گویند. اما سرطان هایی که از خود کبد منشاء میگیرد هم انواع مختلفی دارد. سرطان هپاتوسیت (سلول های اصلی بافت کبد) سرطان اولیه کبد است که هپانوما نامیده می شود. سرطان سلول های مجرای صفراوی کلانژیو کارسینوم نامیده می شود که این نوع سخت تر تشخیص داده می شود.
مهمترین عوامل ایجاد سرطان کبد که تا کنون کشف شده هپاتیت B وCاست.همچنین مصرف الکل که به سیروز کبدی و ایجاد زخم در کبد منجر می شود. همچنین چاقی هم یکی از عوامل تاثیر گزار در سرطان کبد در نظر گرفته می شود. بیماری کبد چرب غیر الکلی که باعث تجمع چربی در بافت کبد می شود هم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. افلاتوکسین سم تولید شده از کپک هایی است که برروی گیاهانی مانند ذرت و بادام زمینی رشد می کند هم باعث ایجاد سرطان کبد می تواند باشد.بیماری هایی مانند هموکراتوز و بیماری ویلسون هم خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.
*نشانه ها و علایم سرطان کبد
تهوع و استفراغ،کاهش وزن بدون دلیل ،کاهش اشتها،درد بالای شکم، ضعف عمومی،ورم شکم، تغییر رنگ مدفوع به سفید.
*چگونگی تشخیص سرطان کبد
یکی از روش های تشخیص غربالگری با اولتراسوند و آزمایش خون آلفاپروتئین در فواصل ۶ تا ۱۲ ماهه برای کسانی که ریسک خطر ابتلا به سرطان کبد در انها بالاست. مثلا افرادی که مبتلا به سیروز کبدی و یا مبتلایان به هپاتیت B وCهستند .
آزمایش خون ،آزمایش های تصویر برداری مانند سونوگرافی ،سی تی اسکن ، ام آر آی ونمونه برداری از بافت کبد (بیوپسی) شامل روش هایی است که برای تشخیص از آن ها استفاده می شود. در صورت تایید ابتلا به سرطان کبد پزشک تشخیص می دهد که سرطان نوع اولیه است یا ثانویه .سطح سرطان را ارزیابی می کند و این که آیا سرطان به بخش های دیگه بدن سرایت کرده یا نه.
*راه های درمان
سرطان کبد جزء بیماری های لاعلاج محسوب می شود. البته در صورت تشخیص زودهنگام احتمال موفقیت درمان بالاست.
درمان ها شامل موارد زیر است :

جراحی و برداشتن بافت سرطانی کبد
جراحی پیوند کبد
فریز کردن سلول های سرطانی
گرما دادن سلول های سرطانی
تزریق الکل به داخل تومور سرطانی
تزریق دارو های شیمی درمانی داخل کبد
رادیو تراپی یا پرتودرمانی
دارودرمانی
*پیشگیری از سرطان کبد
کاهش خطر ابتلا به سیروز کبدی مهمترین اقدام پیشگیرانه است که با رعایت بعضی مسایل مانند عدم مصرف الکل ،حفظ تناسب اندام،و وزن سالم بدن، پیروی از یک برنامه غذایی سالم ، انجام منظم ورزش و استفاده درست از مواد شیمیایی مانند مواد تمیز کننده در خانه یا محل کار و رعایت دستور العمل مصرف آنها .از دیگر راههای پیشگیری از سرطان کبد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تزریق واکسن هپاتیت B
انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلا به هپاتیت C
انجام تست های غربالگری سرطان کبد
دکتر مینا ایمان زاده
ایران جراح

http://www.medicinenet.com/liver_cancer_hepatocellular_carcinoma/article.htm

ایران جراح

جراحی عمومی ,

دیدگاه خود را بیان کنید :