برداشتن کلیه

دلایل جراحی برداشتن کلیه یا نفرکتومی

در اکثر شرایط عمل نفرکتومی برای جداسازی تومور سرطانی و یا رشد بافت های ناهنجار در کلیه اجرا می شود. متداول ترین نوع سرطان کلیه در بزرگسالان، کارسینوم سلول کلیه است که در سلول های سازنده لوله های کوچک درون کلیه مشارکت دارند. در کودکان احتمال بروز نوعی از سرطان کلیه به نام تومور ویلمز وجود دارد؛ این نوع سرطان در اثر رشد ناکافی سلول های کلیه شکل می گیرد.

دلایل جراحی برداشتن کلیه یا نفرکتومی

درمان سرطان 

در اکثر شرایط عمل نفرکتومی برای جداسازی تومور سرطانی و یا رشد بافت های ناهنجار در کلیه اجرا می شود. متداول ترین نوع سرطان کلیه در بزرگسالان، کارسینوم سلول کلیه است که در سلول های سازنده لوله های کوچک درون کلیه مشارکت دارند. در کودکان احتمال بروز نوعی از سرطان کلیه به نام تومور ویلمز وجود دارد؛ این نوع سرطان در اثر رشد ناکافی سلول های کلیه شکل می گیرد.

تصمیم گیری در مورد نحوه زدایش بافت کلیه به مولفه های زیر بستگی دارد:

– نحوه شکل گیری تومور در کلیه

– تعداد تومور ( یک یا چند تومور)

– نحوه تاثیر پذیری کلیه

– تاثیر سلول های سرطانی بر بافت های مجاور

– کارکرد کلیه دیگر

جراح با استناد به نتایج آزمون های تصویر برداری در مورد عمل جراحی تصمیم گیری می نماید:

– فراصوت، تصویر برداری از بافت های نرم که با استفاده از امواج صوتی تهیه می شود.

– توموگرافی کامپیوتری (سی تی)، نوعی تکنولوژی تخصصی که با استفاده از اشعه ایکس تصاویری مقطعی و عرضی از بافت های نرم حاصل می آید.

تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) که در آن از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای دستیابی به نمایی مقطعی یا سه بعدی از بافت ها استفاده می شود.

 درمان سایر اختلالات 

برای جداسازی بافت های آسیب دیده، زخمی یا دارای نارسائی عملکرد به سبب جراحت یا سایر بیماری ها، از نفرکتومی جزئی یا کامل استفاده می شود.

نفرکتومی در فرد اهدا کننده کلیه

افراد سالمی که دارای کلیه با عملکرد سالم هستند و احتمال بروز برخی بیماری های خاص نظیر فشار خون یا دیابت در آنها پایین است، کاندیداهای مناسبی برای اهدای کلیه به متقاضیان پیوند کلیه هستند. فرد دریافت کننده ای که کلیه سالم را از فرد اهدا کننده زنده دریافت می کنند، در مقایسه با فردی که کلیه خود را از فرد فوت شده دریافت می کند، شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد.

عوارض و مشکلات نفرکتومی در طولانی مدت با مشکلات احتمالی زندگی با دو کلیه ناقص و فاقد عملکرد کامل (نارسایی) همراه می باشد. اگرچه عملکرد کلی کلیه بعد از نفرکتومی کاهش می یابد، بافت های کلیوی باقی مانده می توانند با عملکرد صحیح و کافی، امکان تداوم حیات فرد را فراهم آورند.

مشکلاتی که در طولانی مدت رخ داده و منجر به کاهش عملکرد کلیه می شوند، به شرح زیر هستند:

  • فشار خون بالا
  • بیماری های مزمن کلیوی

ایران جراح

منبع :

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/nephrectomy/basics/definition/prc-20014271

ایران جراح

دیدگاه خود را بیان کنید :