هیسترکتومی واژینال

دلایل جراحی برداشتن رحم از راه واژن (هیسترکتومی واژینال)

بسیاری از عمل های جراحی هیسترکتومی برای درمان دائم فیبروئیدها (فیبروم) انجام می شوند. تومورهای خوش خیمی که در رحم قرار دارند و می توانند منجر به خونریزی های دائم، کم خونی، درد در لگن خاصره، درد در هنگام مقاربت و فشار مثانه شوند.

دلایل جراحی برداشتن رحم از راه واژن

جراحی برداشتن رحم از راه واژن (هیسترکتومی واژینال) بسیاری از بیماری های زنان و زایمان را درمان  می کند. از جمله:

فیبروئید (فیبروم رحم): بسیاری از عمل های جراحی هیسترکتومی برای درمان دائم فیبروئیدها (فیبروم) انجام می شوند. تومورهای خوش خیمی که در رحم قرار دارند و می توانند منجر به خونریزی های دائم، کم خونی، درد در لگن خاصره، درد در هنگام مقاربت و فشار مثانه شوند.

در صورتی که شما فیبروئیدهای بزرگ داشته باشید، ممکن است برای انجام هیسترکتومی، به نوع شکمی آن نیاز داشته باشید.

اندومتریوز: اندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافت های جداره داخلی رحم (اندومتریوم) به سمت بیرون رحم رشد می کنند و حتی تخمدان ها، لوله های فالوپ و بقیه ارگان ها را دربرمی گیرند.

بیشتر زنانی که مبتلا به اندومتریوز می شوند، هیسترکتومی شکمی انجام می دهند، با این حال برای بعضی از آنها نیز هیسترکتومی واژینال ممکن است.

سرطان های زنان: اگر شما یکی از انواع سرطان های رحم، سرویکس، مخاط رحم یا تخمدان ها را داشته باشید، احتمال اینکه جراح  برای درمان آن پیشنهاد هیسترکتومی بدهد زیاد است.

در بیشتر موارد، هیسترکتومی شکمی برای درمان سرطان رحم بکار می رود ولی گاهی هیسترکتومی واژینال را برای زنانی که سرطان سرویکس یا مخاط رحم دارند، مناسب تر میدانند.

پرولاپس رحم: وقتی که بافت ها و رباط های ساپورت کننده لگن کشیده یا ضعیف می شوند، تخمدان ها شل می شوند و به سمت داخل واژن می آیند و منجر به بی اختیاری ادرار، فشار در لگن خاصره و سختی حرکات روده می شود.  برداشتن تخمدان ها با هیسترکتومی و ترمیم سستی های درون لگن می تواند این علائم را از بین ببرد.

خونریزی غیرعادی واژن: وقتی دارو یا عمل های جراحی با تهاجم کم نمی توانند خونریزی های زیاد، غیر منظم و طولانی مدت را مداوا کنند، از جراحی هیسترکتومی برای حل مشکل استفاده می شود.

درد های مزمن لگن خاصره: در صورتی که شما دردهای مزمن در لگن خود داشته باشید که پزشک علت آنها را شرایط خاص تخمدان ها تشخیص دهد، عمل جراحی هیسترکتومی می تواند به عنوان آخرین درمان مورد استفاده قرار گیرد.

درد های مزمن لگن خاصره می توانند دلایل مختلف و متفاوتی داشته باشند، بنابراین اطمینان از صحیح بودن تشخیص جراح  قبل از اقدام به جراحی هیسترکتومی لازم و حیاتی است.

در بیشتر این موارد – با استثنا قائل شدن سرطان – هیسترکتومی تنها یکی از راه های درمان است. در صورتی که جراح  از داروهای هورمونی یا هر روش غیرتهاجمی تری برای درمان شما استفاده کند و روند  موفقی را طی کنید، ممکن است هرگز به جراحی هیسترکتومی نیاز پیدا نشود.

پس از انجام عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی دیگر نمی توانید باردار شوید. اگر احساس می کنید برای انجام این عمل جراحی اطمینان ندارید و نمی خواهید امکان باروری را از خودتان بگیرید، به درمان هایی غیر از جراحی هیسترکتومی فکر کنید.

ایران جراح

منبع :

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/vaginal-hysterectomy/home/ovc-20165324

ایران جراح

دیدگاه خود را بیان کنید :