جراحی زیبایی بینی

دستور العمل های مراقبت پس از عمل جراحی زیبایی بینی

تا ۷ روز پس از عمل جراحی زیبایی بینی، سر خود را رو به بالا نگه دارید. برای این کار از قرار دادن دو بالش در اطراف خود استفاده کنید. پس از اینکه بخیه ها کشیده و آتل های بیرونی و داخلی برداشته شدند، توصیه می شود از محلول آب نمک (محلول سالین) (اسپری بینی) برای تمییز کردن ترشحات سخت بینی استفاده کنید. برای این منظور، ۴ تا ۵ بار در زور محلول را با سرنگ به داخل بینی بفرستید. این کار خصوصا برای مواردی مناسب است که جراحی داخلی بینی مانند ترمیم سپتوم (اصلاح انحراف) یا برداشتن زائده انتهایی بینی انجام داده اید.

دستور العمل های مراقبت پس از عمل جراحی زیبایی بینی

 1. تا ۷ روز پس از عمل جراحی زیبایی بینی، سر خود را رو به بالا نگه دارید. برای این کار از قرار دادن دو بالش در اطراف خود استفاده کنید.
 2. تا ۳ روز پس از عمل، در طول روز از پد چشم (که در بیمارستان در یافت می کنید) یا کمپرس آب سردی که خودتان تهیه می کنید، استفاده کنید تا ورم و کبودی را به حداقل برساند. به آتل بینی فشاری وارد نکنید.
 3. ورم کردن تا ۲ روز پس از عمل طبیعی است. ورم بینی در روز دوم تا سوم به اوج خود می رسد.
 4. در صورتی که درد دارید، هر ۴ تا ۶ ساعت یک مسکن بخورید. بهتر است آن را با کلوچه، ژله یا موارد مشابه مصرف کنید. اگر درد ندارید، دارو مصرف نکنید. همزمان با استفاده از مسکن ها نباید الکل مصرف کنید.
 5. اگر اضطراب داشتید، می توانید برای رفع آن با تجویز جراح زیبایی خود از دارو های ضد اضطراب (زاناکس) کمک بگیرید؛ در دو روز اول هر ۸ ساعت یک بار. در صورت مصرف زاناکس، قرص خواب آور نخورید.
 6. پس از عمل، با وعده های غذای سبک شروع کنید؛ فقط مایعات. روز بعد از آن می توانید وعده غذایی نرم داشته باشید اما تا دو هفته از خوردن غذاهایی که نیاز به حرکات شدید لب و دهان دارند (مانند سیب، ذرت بلال و غیره) خودداری کنید.
 7. احتمالا ۳ تا ۴ روز پس از عمل، ترشحات بینی آغشته به خون خواهید داشت. پد زیر بینی کثیف می شود؛ آن را مرتبا و در مواقع لازم تعویض کنید. بینی خود را نمالید زیرا باعث بروز حساسیت خواهد شد. پس از متوقف شدن آب ریزش بینی، می توانید دیگر از پد زیر بینی استفاده نکنید.
 8. برای جلوگیری از خونریزی و به مدت ۴ هفته بینی خود را نکشید و با شدت تخلیه نکنید. سعی کنید عطسه نکنید اما اگر شرایط آن پیش آمد، از طریق دهان عطسه کنید.
 9. تا وقتی که آتل بینی روی تیغه بینی قرار دارد، برای شستن موهای خود از روش شستن موها در سالن های آرایش استفاده کنید (کسی موهای شما را رو به عقب شستشو دهد). مراقب باشید آتل بینی خیس نشود.
 10. لبه های داخلی بینی و بخیه ها را با استفاده از گوش پاک کن آغشته به آب اکسیژنه و سپس پماد پلیسپورین تمییز کنید. این کار مانع از تشکیل ترشحات سخت بینی می شود. می توانید گوش پاک کن را تا حد پنبه آن داخل بینی ببرید اما بیشتر از آن مجاز نیستید. تا زمانی که در انجام این کار دقت داشته باشید، به بخش های داخلی بینی آسیبی وارد نمی شود.

دستور العمل های کلی پس از جراحی زیبایی بینی

 • تا ۳ هفته پس از جراحی زیبایی بینی، فعالیت های شدید انجام ندهید (بالا بردن ضربان قلب بالاتر از ۱۰۰ بار در دقیقه)؛ فعالیت هایی مانند ایروبیک، برداشتن اجسام سنگین، و خم شدن. این مورد شامل برقراری رابطه جنسی نیز می باشد. بعد از دو هفته می توانید کم کم فعالیت های خود را بیشتر کنید تا جایی که در انتهای هفته سوم به زندگی عادی مشغول باشید.
 • تا ۴ هفته پس از جراحی بینی مراقب باشید ضربه ای به آن وارد نشود.
 • پس از اینکه آتل را از بینی برداشتید، تا ۴ هفته عینک نزنید و از قرار گرفتن هرگونه فشاری روی بینی خودداری کنید. عینک باید به پیشانی وصل شود. (طریقه آن را به شما نشان خواهیم داد). پس از کم شدن ورم می توانید از عینک خود استفاده کنید.
 • برش های بینی به نور آفتاب حساس هستند. تا ۱۲ ماه از قرار گرفتن خط برش جراحی در معرض نور آفتاب خودداری کنید. اگر مدت زیادی قرار است درمعرض نور آفتاب، آب، یا برف باشید، از کلاه های لبه دار، کرم های ضد آفتاب مناسب (با SPF بالاتر از ۲۰) و دارای فاکتور حفاظت UVA و UVB استفاده کنید.
 • آتل بینی پس از ۶ تا ۷ روز برداشته می شود.
 • پس از برداشته شدن آتل بینی، می توانید بینی را با صابون ملایم شسته و از لوازم آرایش استفاده کنید. برای استفاده از کرم های مرطوب کننده، حتما بینی را خشک کنید.
 • پس از رینوپلاستی، گاهی احساس می کنید نوک بینی یا دندان های جلو بی حس شده اند. این حس کم کم از بین می رود.
 • بخش زیادی از ورم در ۲ تا ۳ روز پس از جراحی از بین می رود. اما تقریبا یک سال طول می کشد تا ۱۰ درصد باقیمانده ورم بخوابد. ممکن است وقتی می خندید، در بینی خود احساس سفتی کنید یا به اندازه قبل از عمل انعطاف پذیر نباشد. دیگران متوجه این احساس شما نمی شوند و به تدریج رفع می شود.
 • داروهای خود را به دقت و طبق دستور پزشک جراح خود مصرف کنید.
 • اگر با مصرف داروها حالت تهوع، استفراغ، خارش، تنگی نفس، اسهال، تب (۳۸ درجه سانتیگراد)، و یا حتی افزایش قرمزی یا درد در محل برش جراحی داشتید، سریعا با پزشک جراح خود تماس بگیرید.
 • پس از اینکه بخیه ها کشیده و آتل های بیرونی و داخلی برداشته شدند، توصیه می شود از محلول آب نمک (محلول سالین) (اسپری بینی) برای تمییز کردن ترشحات سخت بینی استفاده کنید. برای این منظور، ۴ تا ۵ بار در زور محلول را با سرنگ به داخل بینی بفرستید. این کار خصوصا برای مواردی مناسب است که جراحی داخلی بینی مانند ترمیم سپتوم (اصلاح انحراف) یا برداشتن زائده انتهایی بینی انجام داده اید.

دکتر سارا قربانی

ایران جراح

منبع:

drrohrich.com/files/aftercarerhinoplasty.pdf

ایران جراح

فوق جراحی پلاستیک و ترمیمی ,

دیدگاه خود را بیان کنید :