جراحی پرتویی استرئوتاکتیک مغز

جراحی پرتویی استرئوتاکتیک مغز

جراحی پرتویی استرئوتاکتیک مغز 

جراحی گاما نایف نوعی معالجه پرتویی است که برای درمان تومورها و ناهنجاری های دیگر مغز استفاده می شود. در، دستگاه های مخصوص، نزدیک به ۲۰۰ اشعه کوچک را روی تومور یا هدف های دیگر متمرکز می کنند. اگرچه هر اشعه، اثر بسیار کمی روی بافتی که از آن عبور می کند؛ دارد؛ دوز پر قدرتی از تابش به مکانی که همه اشعه ها برخورد می کنند، منتقل می شود. دقت جراحی گاما نایف منتج به آسیب حداقل به بافت های سالم اطراف بافت هدف می شود. در بعضی موارد، جراحی گاما نایف، خطر اثر جانبی کمتری در مقایسه با انواع پرتودرمانی دیگر دارد. همچنین، جراحی گاما نایف، انتخاب ایمن تری نسبت به جراحی سنتی مغز می باشد. جراحی گاما نایف معمولا یک درمان یک – زمانی است که در یک روز تکمیل می شود.

چرا جراحی گاما نایف انجام می شود؟ 

جراحی گاما نایف، اغلب یک روش مناسب برای جراحی استاندارد مغز است (جراحی عصبی) که نیازمند برش هایی در جمجمه، غشاهای اطراف مغز و بافت مغز است. این نوع درمان پرتویی معمولا وقتی انجام می شود که:

تومور یا ناهنجاری در مغز، با روش های استاندارد جراحی، غیرقابل دسترس است.

شخص به اندازه کافی سالم نیست تا از جراحی استاندارد استفاده کند.

شخص روش درمانی آسان تر را (با برش کم تر) ترجیح می دهد.

خطرات احتمالی جراحی

شامل برش های جراحی نمی شود؛ بنابراین خطر کمتری نسبت به جراحی سنتی دارد. در جراحی سنتی ممکن است خطر عوارض بیهوشی، خونریزی و عفونت وجود داشته باشد. عوارض اولیه و اثرات جانبی معمولا موقت هستند. این عوارض شامل:

خستگی. خستگی و فرسودگی ممکن است در هفته های اول بعد از جراحی رخ بدهد.

تورم. تورم مغز نزدیک محل درمان، می تواند علایمی مثل سردرد، حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند. جراح مغز و اعصاب شما ممکن است داروهای ضد التهاب (کورتیکواستروئیدها) برای جلوگیری از چنین مشکلاتی یا درمان علائم ظاهر شده؛ تجویز کند.

پوست سر و مشکلات مو. پوست سر شما ممکن است قرمز شود؛ سوزش داشته باشد؛ یا در مکان هایی که دستگاه در محل درمان به سر شما متصل شده است حساسیت ایجاد کند. تعدادی از افراد ممکن است مقدار کمی از موی خود را موقتا از دست بدهند. به ندرت؛ افراد ممکن است اثرات جانبی دیررس مثل مشکلات مغزی و عصب شناختی دیگر را ماه ها بعد از جراحی تجربه کنند.

ایران جراح

منبع:

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/brain-stereotactic-radiosurgery/basics/definition/prc-20014760

جراحی گاما نایف نوعی معالجه پرتویی است که برای درمان تومورها و ناهنجاری های دیگر مغز استفاده می شود. در ، دستگاه های مخصوص، نزدیک به ۲۰۰ اشعه کوچک را روی تومور یا هدف های دیگر متمرکز می کنند. اگرچه هر اشعه، اثر بسیار کمی روی بافتی که از آن عبور می کند؛ دارد؛ دوز پر قدرتی از تابش به مکانی که همه اشعه ها برخورد می کنند، منتقل می شود. دقت جراحی گاما نایف منتج به آسیب حداقل به بافت های سالم اطراف بافت هدف می شود. در بعضی موارد، جراحی گاما نایف، خطر اثر جانبی کمتری در مقایسه با انواع پرتودرمانی دیگر دارد. همچنین، جراحی گاما نایف، انتخاب ایمن تری نسبت به جراحی سنتی مغز می باشد. جراحی گاما نایف معمولا یک درمان یک – زمانی است که در یک روز تکمیل می شود.

دیدگاه خود را بیان کنید :