نفرکتومی

بعد از جراحی برداشتن کلیه یا نفرکتومی

بعد از جراحی برداشتن کلیه یا نفرکتومی

زمان بهبودی بعد از عمل و مدت زمان بستری شدن در بیمارستان به وضعیت کلی سلامت فرد و نوع نفرکتومی انجام شده بستگی دارد. سوند ادراری به مدت کوتاهی در دوران نقاهت استفاده می شود.

لازم است بیمار قبل از ترک بیمارستان در مورد رژیم غذایی و فعالیت های مجاز دستورالعمل های لازم را دریافت کند. بیمار باید بعد از اینکه احساس بهبود کرد، چه سریع تر فعالیت های سبک و روزانه خود را آغاز نماید، اما باید به مدت چندین هفته از انجام فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام سنگین اجتناب شود.

سوالاتی که بیمار بعد از عمل نفرکتومی از جراح، متخصص سرطان و سایر اعضای کادر درمانی باید بپرسد، شامل موارد زیر هستند:

– آیا تمامی بافت های سرطانی یا بافت های آسیب دیده جدا شده و از بین رفتند؟

– چه مقدار از کلیه برداشته شد؟

– اگر سرطان به سایر اندام های بدن سرایت کرده باشد، آیا به درمان های دیگری نیاز خواهم داشت؟

– هر چند وقت یکبار باید از نظر کارکرد کلیه مورد بررسی و معاینه قرار بگیرم؟

پایش و نظارت بر کارکرد کلیه

بسیاری از افراد حتی با یک کلیه و یا یک کلیه سالم و یک کلیه ناقص عملکرد سالم و مناسبی دارند. شاید لازم باشد در ارتباط با موارد زیر، کارکرد کلیه شما مورد پایش قرار بگیرد:

فشار خون

فشار خون باید به دقت مورد سنجش قرار بگیرد، زیرا کاهش عملکرد کلیه می تواند منجر به افزایش فشار خون شود- و فشار خون بالا نیز به نوبت خود منجر به آسیب به کلیه می شود.

سطوح پروتئین ادرار

سطوح پروتئین بالا در ادرار نشان دهنده آسیب به کلیه و نارسایی در عملکرد کلیه است.

تصفیه مواد زائد

نرخ فیلتراسیون گلومرولی مقیاسی است برای سنجش میزان کارآیی کلیه جهت تصفیه مواد زائد. این آزمایش معمولا توسط نمونه خون انجام می شود. کاهش نرخ فیلتراسیون نشان دهنده کاهش عملکرد کلیه است.

مراقبت از کلیه باقیمانده

بعد از نفرکتومی جزئی، ممکن است عملکرد کلیه همچنان کامل و کارآمد باشد. به منظور حفظ عملکرد کارآمد کلیه، پزشک باید رژیم غذایی سالم، فعالیت های ورزشی مناسب و انجام چکاپ های منظم جهت ارزیابی سلامت کلیه به بیمار توصیه نماید.

اگر بعد از نفرکتومی کامل یا جزئی کلیه باقیمانده نیز مبتلا به بیماری شد، جراح  باید تغییراتی در رژیم غذایی بیمار ایجاد کرده و مصرف نمک و پروتئین را محدود سازد.

ایران جراح

منبع:

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/nephrectomy/basics/definition/prc-20014271

بعد از نفرکتومی جزئی، ممکن است عملکرد کلیه همچنان کامل و کارآمد باشد. به منظور حفظ عملکرد کارآمد کلیه، پزشک باید رژیم غذایی سالم، فعالیت های ورزشی مناسب و انجام چکاپ های منظم جهت ارزیابی سلامت کلیه به بیمار توصیه نماید. اگر بعد از نفرکتومی کامل یا جزئی کلیه باقیمانده نیز مبتلا به بیماری شد، جراح باید تغییراتی در رژیم غذایی بیمار ایجاد کرده و مصرف نمک و پروتئین را محدود سازد.

دیدگاه خود را بیان کنید :