انحراف چشم

تغییرات در ظاهر چشمها بعد از جراحی استرابیسم (انحراف چشم) کودکان

بلافاصله پس از عمل، اشک هایی که از چشمان بیمار جاری می شوند، خون آلود هستند؛ این موضوع کاملاً نرمال و مربوط به حقیقتی است که سطح چشم مرطوب و مملو از رگ می باشد. این حالت معمولاً ظرف مدت چندین ساعت بر طرف می شود و تاثیر مشخص و واضحی ندارد.

تغییرات در ظاهر چشمها بعد از جراحی استرابیسم (انحراف چشم) کودکان

بلافاصله پس از عمل، اشک هایی که از چشمان بیمار جاری می شوند، خون آلود هستند؛ این موضوع کاملاً نرمال و مربوط به حقیقتی است که سطح چشم مرطوب و مملو از رگ می باشد. این حالت معمولاً ظرف مدت چندین ساعت بر طرف می شود و تاثیر مشخص و واضحی ندارد.

این اشک ها با دستمالی مرطوب پاک می شوند. چندین روز اول پس از جراحی، همچنین ترشحات موکوسی اضافی طی عکس العمل به عمل جراحی وجود دارند. این حالت، از طریق مشاهده رطوبت یا ترشحات خشک شده ای که روی مژه ها تجمع یافته اند، و ممکن است به دستمال مرطوب “چسبیده” باشند، مشخص می شود و آسیبی نمی رسانند. نهایتاً، طی چندین روز، این ترشحات از روی مژه ها جدا می شوند و هیچ آسیبی بدنبال ندارند.

کبود شدن امری اجتناب ناپذیر است، این حالت روی سطح چشم به رنگ قرمز روشن (یا خونی) دیده می شود. علت این حالت این است که خون زیر غشای تمیزی (ملتحمه) قرار دارد. با وجود آنکه این حالت، پس از جراحی بسیار مشخص است، احتمالاً کمترین خطر ممکن را دارد و طی حدوداً ۲ هفته از بین می رود. در کودکان و اولین عمل هایی که روی عضله صورت می گیرد، ممکن است قرمزی بین ۷ تا ۱۰ روز طول بکشد. اگر ریسکشن یا انجام عمل مجدد عضله انجام شود، احتمال بیشتری در بروز تورم روی سطح وجود دارد، این حالت ممکن است به شکل تاول یا برآمدگی بالون مانند روی سطح غشا یا ملتحمه ظاهر شود، و سبب منجر به برآمدگی پلک ها، معروف به کموز، شود. این حالت، ممکن است دیر تر بهبود یابد و به مدت ۳ هفته یا بیشتر طول بکشد. پس از آنکه کبودی از بین رفت، چندین هفته طول می کشد تا روند بهبودی کامل شود و ممکن است قرمزی طی چندین ماه به تدریج از بین رود.

گاهی اوقات، کبودی در پلک ها (“چشم کبود شده”) نیز وجود دارد. این حالت در افراد بالغ با رگ های خونی شکننده، افرادی که رقیق کننده های خونی مانند آسپیرین و کومادین مصرف می کنند، افرادی که تحت عمل های جراحی مجدد قرار می گیرند و افرادی که عضلات اوریب (بالاتر و بخصوص به سمت داخل) دارند، دیده می شود.

پس از کامل شدن روند ریکاوری، شواهدی نامحسوس و اجتناب ناپذیر ناشی از انجام عمل جراحی رخ می دهد. متخصصین چشم، بیماران و خانواده ها را بررسی می کنند، و اغلب دیگران، بطور روتین این نوع مشاهدات را انجام می دهند. آن ها عموماً اطلاعات مورد نظرشان را از آناتومی عضلات چشم که به حدقه چشم متصل هستند و پاسخ های نرمال بدن در روند ریکاوری، کسب می کنند. با انجام تکنیکی دقیق، این عوارض اجتناب ناپذیر می توانند به حداقل خود برسند اما بطور کامل از بین نمی روند. ۴ مثال از این عوارض شامل: ۱) وجود برش روی سطح (جای زخم)، ۲) تغییر رنگ آبی قسمت سفیدی چشم که زیر عضله قطع شده قرار دارد، ۳) وجود شیار و برآمدگی در قسمت سفیدی چشم، جایی که عضله قبلاً متصل بوده، ۴) ضخیم شدن و قرمز شدن سفیدی چشم جایی که عضلات تحت عمل های پیچیده یا مجدد قرار می گیرند. جای زخم ایجاد شده در ملتحمه ممکن است با انجام تکنیکی دقیق کوچک شود؛ بسیاری از جراحان برشی بالا یا پایین موقعیت نرمال پلک چشم ایجاد می کنند (که به برش کیسه معروف است)، بنابراین محل برش فقط هنگام باز و بسته شدن پلک چشم دیده می شود. تغییر رنگ آبی قسمت سفید چشم، مربوط به نازکی سفیدی چشم زیر عضله مورد نظر می باشد. هنگامی که عضلات تحت عمل قرار می گیرند، سفیدی نازک چشم گاهی اوقات به شکل بیضی با تغییر رنگ آبی در می آیند (به همان علتی که آسمان آبی است، پخش نور). این حالت کاملاً متغیر است و در تمامی افراد مشاهده نمی شود. زمانی که عضلات تحت عمل قرار می گیرند، از محل اصلی خود جدا می شوند، سفیدی چشم ضخیم تر است و برآمدگی کمتری مشاهده می شود. برآمدگی در افراد بالغ مشخص تر است. عمل های چندگانه یا پیچیده ممکن است سبب التهاب اضافی و ایجاد جای زخم شوند، و ممکن است بصورت بافت برآمده و قرمز روی سفیدی چشم مشاهده شوند. این جای زخم (و قرمزی) اغلب می توانند با انجام عمل جراحی به منظور برداشتن جای زخم (معروف به “کاهش حجم”) و جابجایی ملتحمه بهبود یابند؛ ممکن است بعد از عمل حالت قرمزی و جای زخم عود کند، اگرچه عموماً با میزان کمتری عود می کنند.

ایران جراح

منبع :

After Strabismus Surgery

ایران جراح

دیدگاه خود را بیان کنید :