لیزر چشم

آیا جراحی های عیوب انکساری و لیزری چشم بی خطر و موثر هستند؟

مه آلودی قرینه به عنوان بخشی از فرآیند التیام طبیعی پس از بعضی از جراحی های رفراکتیو و لیزری چشم اتفاق می افتد. این مسئله معمولا اثری بر روی نتیجه نهایی بینایی پس از جراحی لیزری چشم ندارد و تنها از طریق معاینه چشمی دیده می شود. با این حال، بعضی اوقات این مه آلودی ممکن است بینایی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است برای اصلاح این مسئله نیاز به جراحی رفراکتیو یا لیزری دیگری باشد. ریسک مه آلودی قرینه در جراحی LASIK نسبت به PRK بسیار کمتر است. همچنین، استفاده از داروئی بنام میتومایسین در طی جراحی PRK در پیشگیری از مه‌آلودی پس از جراحی بسیار موثر است.

آیا جراحی های عیوب انکساری و لیزری چشم بی خطر و موثر هستند؟

اگرچه نتایج مطلوب جراحیهای رفراکتیو و لیزری چشم (عیوب انکساری) بخوبی مستند شده اند، احتمال عوارض جانبی وجود دارد. هنگام در نظر گرفتن جراحی رفراکتیو یا لیزری چشم، مهم است که این عوارض جانبی را بخاطر بسپاریم.

عفونت و تاخیر التیام. عفونت ناشی از عمل PRK تنها در ۰٫۱% از بیماران اتفاق می افتد. برای جراحی چشمی LASIK این عدد کمتر است. در صورتی که جراحی رفراکتیو یا لیزری چشم منجر به عفونت شود، این عفونت عموما به معنای ناراحتی و طولانی تر شدن فرآیند التیام است.

تصحیح بیش از حد یا کمتر از حد مورد نظر. تا زمانی که چشم بدرستی التیام نیافته است پیش بینی دقیق موفقیت جراحی رفراکتیو و لیرزی چشم مشکل است. باز هم ممکن است که بیماران پس از جراحی لیزری چشم نیاز به استفاده از لنزهای اصلاح کننده داشته باشند. در اغلب موارد می توان با یک جراحی لیزری ثانویه موسوم به ارتقای لیزری، جراحیهای منجر به اصلاحات ناقص را تصحیح کرد.

بدتر شدن بینایی. در موارد بسیار کمی، بهترین بینایی قابل دستیابی با عینک یا بدون آن پس از جراحی رفراکتیو یا لیزری چشم نسبت به قبل از آن بدتر می شود. این مسئله می تواند ناشی از برداشت بی قاعده بافت یا مه‌آلود شدن بیش از حد قرینه باشد.

مه‌آلود شدن بیش از حد قرینه. مه آلودی قرینه به عنوان بخشی از فرآیند التیام طبیعی پس از بعضی از جراحی های رفراکتیو و لیزری چشم اتفاق می افتد. این مسئله معمولا اثری بر روی نتیجه نهایی بینایی پس از جراحی لیزری چشم ندارد و تنها از طریق معاینه چشمی دیده می شود. با این حال، بعضی اوقات این مه آلودی ممکن است بینایی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است برای اصلاح این مسئله نیاز به جراحی رفراکتیو یا لیزری دیگری باشد. ریسک مه آلودی قرینه در جراحی LASIK نسبت به PRK بسیار کمتر است. همچنین، استفاده از داروئی بنام میتومایسین در طی جراحی PRK در پیشگیری از مه‌آلودی پس از جراحی بسیار موثر است.

پسرفت. بعضی اوقات اثرات جراحی رفراکتیو و لیزری چشم در طی یک دوره چندماهه یا چندساله کاهش می یابد. هنگامی که این مسئله رخ می دهد، اغلب جراحی ثانویه برای دستیابی به نتیجه مطلوب توصیه می شود.

اثر هاله‌ای. اثر هاله‌ای یک اثر نوری است که در نور کم اتفاق می افتد. هنگامی که مردمک گشاد می شود، ناحیه درمان نشده در بیرون از قرینه یک تصویر ثانویه تولید می کند. این مسئله گاهی اوقات در بیمارانی که جراحی لیزری چشم LASIK یا PRK انجام داده‌اند رخ می دهد، این مسئله می تواند موجب اختلال در رانندگی شبانه شود، بویژه در بیمارانی که در شرایط تاریکی مردمک بزرگ دارند. استفاده از فناوری جبهه موجی و بخشهای اپتیکال لیزری بزرگتر بطور چشمگیری بروز و شدت اثر هاله‌ای و حساسیت به نور را پس از اعمال رفراکتیو کاهش می دهند.

صدمه یا از دست دادن فلپ. این مسئله یک ریسک فاکتور نادر است که تنها در جراحی لیزری چشم LASIK مشاهده می شود. زیرا در عمل LASIK یک فلپ وابسته به مرکز قرینه وجود دارد، ممکن است این فلپ در طول اولین روزهای پس از جراحی یا در موارد بسیار نادر پس از آسیب مستقیم شدید به چشم نیاز به تغییر محل داشته باشد.

جراحیهای رفراکتیو و لیزری چشم نیازمند چشم های سالمی است که عاری از مشکلات شبکیه، زخم های قرینه و هر گونه بیماری چشمی باشند.

به غیر از عوارض جانبی، پرسش های دیگری نیز پیش از تصمیم گیری در مورد جراحی رفراکتیو یا لیزری چشم وجود دارند نظیر:

  • آیا بیمه شما هزینه جراحی لیزری چشم را پوشش می دهد؟
  • بهبودی چه مدت طول می کشد؟
  • محدودیهای فعالیت پس از جراحی لیزری چشم چه هستند؟

در حالی که فناوری روز به روز بیشتر پیشرفت می کند، بسیار مهم است که پیش از تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام درمان ترمیمی بینایی برای شما مناسب است تمام گزینه ها و احتمالات را بررسی کنید.

ایران جراح

منبع :

http://www.webmd.com/eye-health/overview-refractive-laser-eye-surgery#1

ایران جراح

دیدگاه خود را بیان کنید :