تراکئوستومی

آنچه در مورد پس از عمل تراکئوستومی باید بدانید

تراکئوستومی مانع صحبت کردن شما می شود زیرا هوای بازدم، به جای خروج از حنجره و تارهای صوتی شما از تراکئوستومی باز رد می شود. با این حال، ابزارها و تکنیک هایی برای هدایت جریان هوا به اندازه ای که بتواند گفتار تولید کند، وجود دارد. بسته به اندازه و طراحی لوله، قطر تراشه و شرایط حنجره، ممکن است بتوانید با وجود لوله در گلوی خود، صحبت کنید. اگر لازم بود، شما با یک متخصص گفتار درمانی یا پرستار آموزش دیده برای مراقبت تراکئوستومی ملاقات خواهید کرد، که بتوانند گزینه هایی را برای ارتباط برقرار کردن پیشنهاد کرده و به شما آموزش دهند چگونه از صدای خود دوباره استفاده کنید.

آنچه در مورد پس از عمل تراکئوستومی باید بدانید

شما احتمالا چندروز را تا بهبود یافتن بدن خود در بیمارستان می مانید. طی این زمان، شما مهارت های لازم برای حفظ و مقابله با تراکئوستومی خود یاد می گیرید:

* مراقبت از لوله تراکئوستومی. یک پرستار به شما آموزش می دهد که چگونه لوله تراکئوستومی خود را تمیز و تعویض کنید تا از عفونت جلوگیری نمایید. شما تا زمانی که تراکئوستومی را دارید این کار را ادامه خواهید داد.

صحبت کردن. به طور کلی، تراکئوستومی مانع صحبت کردن شما می شود زیرا هوای بازدم، به جای خروج از حنجره و تارهای صوتی شما از تراکئوستومی باز رد می شود. با این حال، ابزارها و تکنیک هایی برای هدایت جریان هوا به اندازه ای که بتواند گفتار تولید کند، وجود دارد. بسته به اندازه و طراحی لوله، قطر تراشه و شرایط حنجره، ممکن است بتوانید با وجود لوله در گلوی خود، صحبت کنید. اگر لازم بود، شما با یک متخصص گفتار درمانی یا پرستار آموزش دیده برای مراقبت تراکئوستومی ملاقات خواهید کرد، که بتوانند گزینه هایی را برای ارتباط برقرار کردن پیشنهاد کرده و به شما آموزش دهند چگونه از صدای خود دوباره استفاده کنید.

خوردن. در حالی که در حال درمان هستید، شما مواد غذایی را از طریق یک مسیر درون وریدی (IV) در بدن خود، یک لوله تغذیه که از دهان یا بینی شما عبور می کند یا لوله ای که مستقیم وارد معده شما می شود، دریافت می کنید. زمانی که آماده می شود تا دوباره غذا بخورید، شما ممکن است نیاز به کار با یک متخصص گفتاردرمانی داشته باشید، که بتواند به شما کمک کند تا دوباره قدرت و هماهنگی عضلانی لازم برای بلع را بدست آورید.

* مقابله با هوای خشک. هوایی که شما تنفس می کنید خشک تر از هوایی است که پیش از رسیدن به ریه های شما از بینی مرطوب شما عبور می کرد. این می تواند موجب سوزش، سرفه و ترشحات مخاطی اضافه ای شود که از تراکئوستومی خارج می شوند. تزریق مقادیر کم سرم نمکی مستقیم به درون لوله تراکئوستومی ممکن است کم شدن ترشحات و افزایش رطوبت کمک کند. یک درمان نبولایزر سرم نمکی می تواند از طریق یک لوله متصل به ماشین نبولایزر به یقه بخار حمل شود. شما ممکن است از یک وسیله به نام تعویض گرما و رطوبت استفاده کنید، رطوبت را از هوای بازدم گرفته و هوای دم را مرطوب می کند.

مقابله با اثرات دیگر

تیم مراقبت بهداشتی به شما راه های مقابله با اثرات معمول دیگر تراکئوستومی را نشان خواهد داد. برای مثال، شما ممکن است یاد بگیرید از ماشین ساکشن نیز استفاده کنید تا به پاکسازی ترشحات حنجره یا راه هوایی کمک نمایید.

نتایج

در بیشتر موارد، تراکئوستومی یک مسیر تنفس جایگزین موقت را تا زمانی فراهم می کند که بحث های پزشکی دیگر حل شوند. اگر فرد به طور نامحدودی نیاز داشته باشد متصل به ونتیلاتور باقی بماند، تراکئوستومی اغلب بهترین راه حل دائمی است.

* تیم مراقبت بهداشت شما، به شما کمک خواهد کرد که زمان مناسب برای برداشتن لوله تراکئوستومی را تعیین کنید. سوراخ ممکن است خودش بسته شود یا می تواند با جراحی این کار انجام شود.

ایران جراح

منبع :

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tracheostomy/home/ovc-20233993

ایران جراح

دیدگاه خود را بیان کنید :