جراحی گاما نایف مغز

آمادگی برای جراحی پرتویی استرئوتاکتیک مغز (گاما نایف)

آمادگی برای جراحی پرتویی استرئوتاکتیک مغز (گاما نایف)

بعد از نیمه شب قبل از عمل، هیچ چیز نخورید و ننوشید.

با جراح مغز و اعصاب  خود درباره مصرف داروهایتان در شب قبل و صبح روز عمل صحبت کنید.

لباس های راحت و گشاد بپوشید.

از پوشیدن موارد زیر هنگام عمل جراحی اجتناب کنید:

جواهرات

عینک

لنز چشمی

آرایش

لاک ناخن

دندان مصنوعی

کلاه گیس

در مورد داروها و آلرژی ها احتیاط کنید.

با جراح خود صحبت کنید اگر: 

در حال استفاده از قرص یا تزریقات برای کنترل دیابت هستید.

به ماهی صدفی یا ید آلرژی دارید؛ چون به طور شیمیایی در رنگ های خاص هنگام عمل استفاده می شوند.

دستگاه های پزشکی مثل دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب، دریچه قلب مصنوعی، گیره های اتساع عروق، محرک های عصبی یا استنت ها (لوله های باز کننده عروق) را در بدنتان کاشته اید.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید:

جراحی گاما نایف، معمولا یک عمل سرپایی است اما  کل روز را شامل می شود. ممکن است به شما، بودن عضوی از خانواده یا یک دوست در روز عمل و کسی که شما را به خانه ببرد؛ توصیه شود. در بعضی از موارد، یک شبانه روز ماندن در بیمارستان ضروری می باشد.

شما یک لوله داخل وریدی خواهید داشت؛ لوله ای که مایعات را به جریان خونتان منتقل می کند تا در طول روز به بدنتان آب رسانی کند. سوزن در انتهای ورید در سیاهرگ بازویتان قرار داده می شود.

قبل از عمل: 

قبل از شروع عمل، یک چهارچوب سبک وزن متصل به سرتان با چهار سنجاق خواهید داشت. این چهارچوب، سر شما را هنگام عمل ثابت نگه می دارد و به عنوان نقطه مرجع برای تمرکز اشعه های تابش به کار می رود. هنگام این مرحله :

هیچ مویی از شما اصلاح نخواهد شد.

ضربه های بی حس کننده در چهار نقطه سر؛ جایی که سنجاق ها فرو رفته اند؛ دریافت می کنید. دو نقطه در پیشانی و دو نقطه در پشت سر.

بعد از اتصال چهارچوب سر، از مغز شما اسکن هایی تهیه می شود که موقعیت تومور یا ناهنجاری دیگر در ارتباط با چهارچوب سر را نشان می دهد.

نوع اسکن استفاده شده به شرایط درمان بستگی دارد: 

تومورها. تصویربرداری تومورها ممکن است شامل پرتونگاری کامپیوتری (سی تی اسکن) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد. در سی تی اسکن، یک سری از اشعه های X، تصویر جزئی از مغز شما ایجاد می کنند. در MRI، میدان مغناطیسی و امواج رادیویی، تصویر جزئی از مغز شما ایجاد می کنند.

پزشک ها ممکن است یک رنگ به رگ خونی تزریق کنند تا رگ های خونی مغز را نمایش دهند و گردش خون را مشخص کنند. در بعضی از موارد، ممکن است سی تی اسکن یا MRI انجام دهید.

ناهنجاری شریانی. تصویربرداری برای AVM های مغز ممکن است شامل سی تی اسکن، اسکن های MRI، رنگ نگاری مغزی( آنژیوگرام مغزی) یا ترکیب این تست ها باشد.

در آنژیو گرام مغز، پزشک یک لوله، داخل کشاله ران وارد می کند و آن را  با استفاده از اشعه X به مغز ریسمان می کند. پزشک، رنگی را به رگ های خونی تزریق می کند تا آن ها را برای اشعه X، مرئی کند. پزشک شما ممکن است رنگی را هنگام سی تی اسکن و MRI به رگ های خونی تزریق کند تا رگ های خونی را نمایش دهد و گردش خون را مشخص سازد.

درد عصب سه قلو. سی تی اسکن و MRI  برا ی تهیه عکس از فیبرهای عصبی استفاده می شود تا منطقه هدف را برای درمان نورالژی عصب سه قلو انتخاب کنند.

نتایج اسکن های مغزی با یک سیستم برنامه ریزی کامپیوتری بررسی می شود که تیم جراحی را قادر به برنامه ریزی برای درمان مناطق مناسب، دوز بندی تابش و نحوه تمرکز اشعه های تابش برای درمان آن مناطق؛ می کند. این پروسه برنامه ریزی، ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد. در این زمان ، شما می توانید در اتاق دیگری استراحت کنید اما چهارچوب باید به سرتان متصل باقی بماند.

بچه ها اغلب برای تست های تصویربرداری، هنگام جراحی، بیهوش می شوند. بزرگسالان معمولا بیدار هستند؛ اما ممکن است برای ریلکس بودنتان، به شما یک داروی مسکن ملایم داده شود.

ایران جراح

منبع:

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/brain-stereotactic-radiosurgery/basics/definition/prc-20014760

جراحی گاما نایف، معمولا یک عمل سرپایی است اما کل روز را شامل می شود . ممکن است به شما، بودن عضوی از خانواده یا یک دوست در روز عمل و کسی که شما را به خانه ببرد؛ توصیه شود. در بعضی از موارد، یک شبانه روز ماندن در بیمارستان ضروری می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید :